Rozlewiska na południu Iraku

Liczebniki główne

Liczebnik ṯnyēn, a dla rodzaju żeńskiego ṯintyēndwa, dwie jest z reguły pomijany, ponieważ zawarty jest już w formie liczby podwójnej. Jeśli jednak zostanie użyty, to najczęściej po rzeczowniku w liczbie mnogiej, np.: byūt iṯnyēndwa domy, ṭālibāt ṯintyēn – dwie studentki.

Liczebniki z przedzialu 3 do 10 wymagają po sobie rzeczownika nieokreślonego w liczbie mnogiej, np.: tlet defātirtrzy zeszyty, arbaᶜ seyyārātcztery samochody, sebiᶜ muhandisīnsiedmiu inżynierów, ṯmen mudunosiem miast, ᶜašir benātdziesięć dziewcząt. Jak widać, inaczej niż w języku literackim rodzaj gramatyczny liczebnika nie zmienia się w zależności od rodzaju wyliczanego rzeczownika. Kiedy jednak wyliczany rzeczownik zaczyna się od samogłoski, wówczas w zakończeniu liczebnika pojawia się przeważnie spółgłoska t, np.: arbaᶜt⏝esābīᶜcztery tygodnie, hamst⏝išhurpięć miesięcy, tleṯt⏝aflāmtrzy filmy.

Po liczebnikach od 11 do 100 oraz po pełnych setkach, tysiącach, milionach itd. rzeczownik występuje w liczbie pojedynczej, np.: daᶜaš kitāb11 książek, arabaṭaᶜaš waraqa14 kartek, sitte⏝w-tlāṯīn ǧundī36 żołnierzy, mīt dīnār100 dinarów, mītyēn filis200 filsów, ḫamsmīt kīlōmetir500 km, elif sene1000 lat.

Zasady te odnoszą się również do liczebników elftysiąc, milyōnmilion czy milyārmiliard, które zachowują się jak rzeczowniki, np.: ᶜaširt⏝ālāfdziesięć tysięcy, ḫumuṣṭaᶜaš elifpiętnaście tysięcy czy sebiᶜ melāyīnsiedem milionów.

Natomiast w liczebnikach złożonych powyżej stu o postaci rzeczownika decyduje ostatni człon, np.: miyye⏝w-ᶜaširt⏝ayyām110 dni, elif ū-ṯmānye⏝w-sebᶜīn metir1078 metrów. Jeśli zaś ostatnim członem liczebnika złożonego jest 1 lub 2, to cała fraza przyjmuje formę jak w następujących przykładach: mīt reǧǧāl ū-wāḥid101 mężczyzn, mityēn ṭāliba ū-wiḥde201 studentek, miyye⏝w-dinārēn102 dinary.

Gdy rzeczownik jest określony, wówczas liczebnik stoi po nim, np.: le-byūt⏝il-ḫamse(tych) pięć domów, il-mudun⏝il-ᶜašra(te) dziesięć miast, denānīr-ī⏝s-sebᶜamoje siedem dinarów, rusul⏝il-Masīḥ⏝iṯ-ṯnaᶜašdwunastu apostołów Chrystusa, l-asmá il-miyye(te) sto nazwisk.

Liczebniki porządkowe

W przedziale od 1-10 zachowują się podobnie jak w języku literackim. Jeśli występują po rzeczowniku, zgadzają się z nim pod względem określoności, rodzaju i liczby, np.: iṣ-ṣaff⏝il-awwalpierwsza klasa, iǧ-ǧāᵓiza⏝l-ūlāpierwsza nagroda, is-senewāt⏝il-ūlā-pierwsze lata, il-masīḥiyyīn⏝il-awāᵓilpierwsi chrześcijanie, il-yōm⏝il-ᶜāširdzień dziesiąty.
Gdy natomiast liczebnik porządkowy stoi przed rzeczownikiem, wtedy przyjmuje zawsze formę rodzaju męskiego, np.: ᶜāšir yōm bi⏝š-šahardziesiąty dzień miesiąca, ḫāmis akbar dawla bi⏝l-ᶜālampiąte największe państwo na świecie.
Od jedenastu w górę funkcję liczebników porządkowych pełnią liczebniki główne, tylko tylko że występują po rzeczownikach i są określone przedimkiem, np.: iṭ-ṭālib id-daᶜaš bi⏝l-qāᵓimajedenasty student na liście, is-seyyāra⏝s-sitte ū-l-ᶜišrīn bi⏝ṣ-ṣaffdwudzieste szóste auto w kolejce.